ERIKA ÁLLATBIRODALMA
ERIKA ÁLLATBIRODALMA
Irj nekem
 
Állatképtár
 
maciik*.*

 
Videók állatokról
 
Találékony;D

 
.
Agár és bagoly

Agár és bagoly barátsága

Egy angol agár és egy bagoly érdekes barátságának lehetünk szemtanúi. A hat hónapos kutya és a szintén bébikorú bagolyfióka egy állatotthonban találtak egymásra.

Torque, a fekete-fehér agár őrzi és felügyeli Shrek, a bagoly minden lépését, akinek láthatóan egyáltalán nincs ellenére, hogy a kutya adoptálta - bizonyára pótanyját látja benne. Vér szerinti anyjától el kellett választani, mert félő volt, hogy az felfalja.

 
A hónap képe

 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazz
Lezárt szavazások
 
Kacsaa*-*

 
.

Két sün megy a sivatagban, meglátnak egy
nagy kaktuszt.
- Te, szerinted mi a manó ez?
- Nem tudom, talán egy akrobatacsoport...

-------------------------------------------------------
- Olyan szívesen síelnék! - panaszkodik a
százlábú. - De mire fölcsatolom a síléceimet,
elmúlik a tél.

-------------------------------------------------------
A nyuszika, a róka és a medve belesnek egy
verembe. Pár nap múlva már nagyon éhesek.
Megszólala róka és azt mondja:
- Együk meg azt, aki legkisebb!
Erre a nyuszika felpattan, és fenyegetően a
rókára néz:
- Ha valaki bántani meri a medvét, annak
velem gyűlik meg a baja!

-------------------------------------------------------
Nyuszika megy a cukrászdába:
- Csókolom, van répatorta?
- Nincsen, de holnap lesz!
Másnap megy nyuszika megint:
- Van répatorta?
- Van.
- És vannak rajta répadarabkák?
- Nincsenek, de holnap lesznek!
Másnap megint megy nyuszika:
- Van répatorta?
- Van.
- És vannak rajta répadarabkák?
- Vannak.
- És van rajta tejszínhab?
- Nincsen, de holnap lesz!
Harmadnap megint megy nyuszika:
- Van répatorta?
- Van.
- És vannak rajta répadarabkák?
- Vannak.
- És van rajta tejszínhab?
- Az is van rajta! Csomagolhatom akkor?
- Köszönöm, csak érdeklődtem!

 
Cet

 
Október,az állatvédelem hónapja

Mit tegyünk a nagy melegben?

Hirtelen jött a kánikula. Van, ahol a tűző napon, árnyéktól mentes helyen, láncra verve tartanak kutyát.
Sok helyen vashordóban. Az így tartott állatok kis időn belül hőgutát kaphatnak, és el is pusztulhatnak.

Tartásuk kimeríti az állatkínzás fogalmát, amiért két évig terjedő
szabadságvesztés is kiszabható az elkövető ellen.

A kutya nem tud izzadni, ami komoly nehézséget okoz számára, mert pusztán a lihegéssel történő hő vesztés néha, bizonyos körülmények között nem elegendő.
Ilyenkor nagy szükség van az árnyékos helyre, friss ivóvízre valamint ha lehetőség van rá akkor benedvesíthetjük a kutyánk bundáját.
Fontos, hogy ezeken a napokon hűvös helyre rakjuk át a kutyaházat.

Autóban semmiképpen ne hagyjunk még lehúzott ablak mellett se semmilyen
állatot!
Ha megtörtént a baj, és látjuk, hogy egy állat intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, akkor a gyors folyadékpótlás és az állatorvosi segélykérés életmentő lehet ebben az esetben.

 
Tanácsok
Tanácsok : Az akvárium vízparamétereinek változtatása

Az akvárium vízparamétereinek változtatása

  2008.06.10. 14:45

Ha szeretnénk szaporítani halainkat, szükség lehet a víz keménységének és pH-értékének beállítására. Megmutatjuk, hogyan fogjunk hozzá!

A hazánkban forgalmazott legtöbb díszhal ma már beakvarizált faj, ami azt jelenti, hogy generációk óta élnek a hazai vizekben, amely gyakran kemény csapvíz. Amennyiben ilyen halaink vannak, és azokat "csak" tartani szeretnénk - tehát tenyészteni nem -, általában elég csapvízben tartani őket, bár sok faj megkívánja a lágyabb tartóvizet. Abban az esetben, ha halainkat - akár csak magunk szórakoztatására, próbaképpen - szaporítani is szeretnénk, szükség lehet a víz keménységének és pH értékének beállítására. Sok halfaj nehezen, vagy egyáltalán nem ívatható csapvízben, ilyenkor - legalább megközelítőleg - elő kell neki állítani azt a vizet, melyben eredeti élőhelyükön is fellelhetők. Teljes mértékben sajnos úgysem sikerülhet leutánozni azt a vizet, de általában a közelítő értékekkel is el lehet érni sikereket.

Szükség lehet a vízértékek beállítására abban az esetben is, amikor nem itthoni halakat vásárolunk, hanem valamely importőrrel szállíttatunk. Ilyenkor többnyire ún. vadon fogott, vagyis az eredeti élőhelyén befogott példányokról beszélünk. Ezeknek az egyedeknek elég sokáig érdemes az eredeti vizükhöz hasonló tartóvizet készíteni, mivel sokkal érzékenyebbek. Csak igen lassan szoktathatók hozzá az itthoni vízhez.

Mérjük a keménységet!

Mind a keménységet, mind a kémhatást mérni tudjuk. A laboratóriumi módszerek - bár kétségtelenül a legpontosabbak - sokunk számára elérhetetlenek. Díszhal-kereskedésekben, vagy aki rátalál, vegyészeti boltokban kapható indikátoros (folyadékos) és lakmuszpapíros gyorstesztek Ezek ára változó, nagyjából gyártótól függ, pontosságuk az akvarisztikában elfogadható. Talán annyit megemlítenénk, hogy általában pontosabbak, és tovább eltarthatóak a folyadékos, csepegtetős tesztek. A lakmuszpapíros tesztek tárolása nagyobb odafigyelést igényel, ezeket légmentesen zárt tégelyben illik tárolni.

A fentieken túl kaphatók gyorstesztek a víz nitrát-, nitrit-, vas-, ammónia/ammónium, foszfát tartalmának mérésére is. Ezeket a teszteket azonban nyugodtan elhagyhatjuk, talán a nitrát-teszt az, amit még érdemes beszereznünk.

Az akvárium vizét az adott halfaj vagy halfajok igényeinek megfelelően lágyíthatjuk, keményíthetjük, a kémhatását eltolhatjuk savas, illetve lúgos irányba.

Lágyítás

Lágyításra akkor lehet szükség, amikor pl. Dél-Amerika őserdeiből, az Amazonas vidékéről és mellékfolyóiból származó pontylazacokat, harcsákat szeretnénk szaporítani. Sőt, bizonyos esetekben nem csak szaporítani, ugyanis vannak olyan érzékenyebb fajok, melyek máig igénylik a lágy, sokszor savas vizet.

A vizet többféleképpen lágyíthatjuk:

Forralással

Ezzel a módszerrel csak a változó keménységet okozó sók egy részét tudjuk kicsapatni a vízből. Az állandó keménységet így nem tudjuk változtatni. Forraláskor a Ca és Mg hidrokarbonátok távoznak a vízből, fehér csapadék formájában. Ügyeljünk arra, hogy csak tiszta, zománcozott edényt, fazekat használjuk, mert amennyiben az edénynek már van ilyen kicsapódott mészbevonata, vagyis vízköves, akkor előfordulhat, hogy a lágyítani kívánt víz keményebb lesz, mint volt. Ha a lágyítás sikeres, akkor pl. a budapesti 14-16 nk-s csapvizünk 4-5 nk-val lesz lágyabb. Forralás után nincs más dolgunk, mint hagyjuk a vizet kihűlni, és átszűrjük sűrű anyagon.

A csapvizet hígíthatjuk desztillált vízzel, ülepített, átszűrt esővízzel, vagy hólével. A desztillált víz keménysége 0 nk, pH-értéke semleges, de az esővíz és a hólé keménysége változó lehet, bár szinte mindig a nagyon lágy kategóriába tartozik, vagyis 3-4 nk-s. Kémhatása általában semleges. Esővízzel való hígítás esetében az esővíznek mindig érdemes megmérni az értékeit ahhoz, hogy pontos végeredményt kapjunk.

Hígítással


Az oxálsav vagy sóskasav (H2C2O4) sajnos kereskedelemben már csak engedéllyel kapható.
Az oxálsavas lágyítás: 100 literre 16 gramm oxálsavat kell számolni. A művelethez alkalmazott hordó méretétől függően számítsuk ki a csapvízhez szükséges oxálsav mennyiségét. Ezután a hordóba tegyünk egy kis szivattyút és járassuk egy órán át, hogy a hordó tartalma jól összekeveredjen. Ha a sav feloldódott és jól elkeveredett a vízzel, erősen opálos, tejszerű lesz. Ekkor vegyük ki a pumpát és hagyjuk 24-36 órát állni, ezalatt a kicsapódott anyag teljesen leülepszik. Utána szívjuk le a vizet a tetejéről, vigyázva, hogy közben ne keveredjen fel. Az alsó, kb. 10 cm-nyi vizet mindig érdemes a hordóban hagyni. Ez tartalmazza azt a leülepedett anyagot, amit a sav kicsapott a vízből, sajnos ez szemét. Így kis veszteség ugyan van, de még mindig ez az egyik legolcsóbb lágyítási eljárás.

Oxálsavval

Az eljárás után a leszűrt víz tisztaságát a következőképpen lehet ellenőrizni: kiveszünk a már leülepített vízből egy decit, hozzáöntünk ugyanennyi csapvizet. Ha bezavarosodik, az azt jelenti, hogy a vízben még van sav, tehát még hígítani kellene csapvízzel, megint keverni egy kicsit, és megint állni hagyni. Erre oda kell figyelni, mert a savtartalom miatt az akváriumot könnyen tönkre lehet tenni...
Az eljárással egy apró gond van, mégpedig az, hogy az így lágyított víz pH értéke lemegy 5-re, amit kevés hal visel el. A kész vizet vagy csapvízzel hígítsuk, így kaphatunk 3-4 nk-s, 6.5-7-es pH értékű vizet, vagy ha nagyon lágy vízre van szükségünk, akkor a pH értékét kell módosítanunk.

Gyantával

Az ioncserélő műgyanták jellemzője, hogy rajtuk a lágyítandó vizet átfolyatva megkötik a víz keménységét és sótartalmát okozó kationokat és anionokat. További jellemzője, hogy használatuk során ebből a képességükből veszítenek. Vagyis adott mennyiségű gyantával csak adott mennyiségű vizet tudunk lágyítani. A lemerült gyantát vegyszerekkel regenerálni lehet, azonban ez a művelet a felhasználandó vegyszerek veszélyességéből adódóan normál háztartásban nehezen kivitelezhető.

Régebben kétoszlopos ioncserélő oszlopokat használtak, az egyikbe a kation-, a másikba az anioncserélő gyanta került. Napjainkban kapható egy kényelmesebb eszköz, a kevertágyas gyanta, mely mindkét alkotót tartalmazza. Kevertágyas gyanta esetében is használhatunk ioncserélő oszlopot, ennek méretezése azonban pontos számolgatást igényel. Alább egy egyszerűbb megoldást ismertetünk.

Az általunk használt kevertágyas gyanta 1 literével a 14-16 nk körüli budapesti csapvízből általában 100 liter 0 nk keménységű vizet lehet készíteni. Ez nyilván függ attól is, hogy a csapvíz éppen milyen keménységű. Például télen, vagy a Duna magasabb vízállásánál általában keményebb a csapvíz. (Nekem sikerült 1 liter gyantával 140 liter 0 nk keménységű vizet előállítanom, nyilván ez a csapból folyó víz éppen lágyabb volt valamivel a megszokottnál.)

Alapmennyiségnek 100 liter vízhez számoljunk 1 liter gyantát. A hordónk méretétől függően számoljuk ki a megfelelő mennyiségű gyantát, és ezt tegyük 1 réteg egyszerű harisnyába. Egy nagyobb szájú, fél literes műanyag flakont (nagyobb hordó esetében több gyantára, így nagyobb flakonra van szükség) megreparálunk úgy, hogy az alját több helyen kifúrjuk (körülbelül 4-5 mm-s lyukakra van szükség). A flakon kupakjára is fúrunk egy lyukat, akkorát, hogy egy pumpát rá tudjunk illeszteni. Ebbe a flakonba helyezzük a harisnyát a gyantával. Azért kell a nagyszájú flakon, hogy a gyantát viszonylag könnyen bele tudjuk helyezni (én egy régi biciklis kulacsból készítettem). A lényeg az, hogy a flakon lehetőleg hengeres alakú legyen, de legalábbis a gyantát úgy kell benne elhelyezni, hogy a víz ne tudja kikerülni, kénytelen legyen a gyantán áthaladni.

Ha már a pumpa is a helyén van, az egészet belehelyezzük a vízzel megtöltött hordóba, és járatjuk a szivattyút kb. 2 órát, 2 óra elteltével próbatesztet lehet végezni, ekkor általában kész a 0 nk-s lágy víz. Lemerülő félben lévő gyantával a pumpát tovább, hosszabb ideig kell járatni, mivel ekkor a gyanta minőségéből adódóan már csak kevesebb iont képes megkötni. Sikeres lágyítás után a gyantát érdemes még egyszer, a következő lágyítandó vízhez felhasználni. Általában még lágyít rajta egy kicsit. Körülbelül 1 órát hagyjuk járni a szivattyút, ezután cserélhetjük le friss gyantára.

Figyeljünk arra, hogy érdemes csak annyi gyantával dolgozni, amit egyszerre el is használunk. (Próbálkoztam nagyobb, 1 literes flakonnal 30 liter vízhez úgy, hogy előállítottam vele 30 liter vizet (épp ennyi kellett), és félretettem. Amikor kellett egy hét múlva a következő 30 liter lágy víz, akkor ugyanazt az 1 liter gyantát használtam, ugyanabban a flakonban. 2 órát járattam a szivattyút, de már valami nem stimmelt. Kissé büdös volt a víz. Az egész gyanta belebüdösödött harisnyástól a flakonba... A víz zavaros lett. A vége az lett, hogy ki kellett öntenem a vizet, nem lehetett felhasználni. Ezzel egyszer még kísérleteztem, mire rájöttem, hogy sajnos ez így nem működik....)

RO (reverse osmosis) készülékkel

Mielőtt belemélyednénk, ejtsünk pár szót a készülék működési elvéről. Maga a készülék nagy nyomáson működik, az optimális érték általában 4-10 bar között van. Ettől eltérő paraméterekkel is találkozhatunk, ez a készülék gyártójától, kialakításától, kapacitásától is függhet. A mai forgalomban lévő ozmókészülékek több, általában 2-3 tartályos szerkezetek. Az első tartályban általában egy előszűrő, a másodikban egy aktívszenes szűrőközeg, míg a 3. tartályban maga a membrán található. A készüléken a rajta keresztül préselt víz ebben a sorrendben halad át. Az utolsó "patron" végén két vezeték jön ki, az egyiken távozik a selejt víz, a másikon meg a tiszta ozmóvíz.

Csak kinyitom a csapot és jön a lágy víz, gondolhatnák sokan. Igen, nagyjából így van, de azért nem ilyen egyszerű a dolog. Kétségtelen, hogy talán a legkényelmesebb módja a lágyvíz előállításának, ha vásárolunk egy ozmó készüléket, de vannak buktatói. Mielőtt rászánjuk magunkat a vásárlásra, számoljunk. Eleve az RO készülék ára magas. Hozzá kell venni, hogy a segítségükkel nyerhető lágy víz mellett melléktermék is van, mégpedig "kőkemény" víz, melyet nem sok mindenre lehet felhasználni. Esetleg hígítva afrikai sügérek akváriumába felhasználható. Ha mégis akad jó ötletünk, akkor gondoskodni kell annak tárolásáról, mivel ez a melléktermék sokszor igen sok liter kemény vizet jelent. A régebbi készülékek 1:4 arányúak is lehettek, ami azt jelenti, hogy 1 liter lágy víz mellett lefolyik 4 liter rossz víz. A mai készülékek már jobb kondíciókkal bírnak, mértünk 1:2.7, sőt 1:2 arányt is. Vigyázni kell arra is, hogy a membrán soha ne száradjon ki. Ha kiszárad, akkor megrepedezik, és a készülék használhatatlan lesz. Az egész RO készülék lelke a membrán, majdnem ugyanannyiba kerül annak a pótlása, cseréje, mint maga az egész készülék. Gondoljunk bele abba is, hogy e készülékkel előállított víz csupán H2O, vagyis tényleg tiszta víz. Működési elvéből adódóan egyáltalán nem tartalmaz sókat, ásványi elemeket, amelyekre pedig a vízi élővilágnak, különös tekintettel a növényeknek, szükségük lenne. Vagyis ezt elvileg illene pótolni.

Esővíz és hólé

Nyerhetünk lágyvizet esővízből vagy hóléből is. Az esővíz vagy hólé gyűjtésével szintén óvatosan kell eljárni, mindkettő tartalmazhat szennyeződéseket, főleg a nagyobb városokban és azok közelében, gyárak mellett és nagy forgalmú utak mentén (ipari szennyeződés, szmog stb.). Amennyiben lehetőségünk van, igyekezzünk olyan helyről gyűjteni, ahol a fenti tényezők nem játszhatnak szerepet: vidékről, telekről, esetleg külső kerületekből vagy zöldövezeti környékről.

Esővíz esetében, amennyiben azt a tetőről gyűjtjük, csak akkor tegyük az eresz alá a hordót, ha az eső már legalább fél órája, kiadósan esik - ekkor már elvileg lemosott a tetőről minden koszt. Megoldást nyújthat az ún. ülepítéses módszer, amikor több (2-3) hordót állítunk sorba, és ezeket egy átemelővel összekötjük. Az első hordóban elvileg ekkor a tetőről lezúduló szennyeződések leülepednek, az utolsó hordóban már csak a tiszta víz lesz. Azonban ezt is érdemes még alaposan leszűrni.

Hólé gyűjtésével kapcsolatban annyit említenék meg, hogy csak tiszta, frissen hullott havat használjunk fel. De nem árt tudni, hogy sokak szerint a hó alkalmatlan akvarisztikai felhasználásra, mégpedig azért, mert lassabban hull alá, mint az esőcseppek, és szerkezetéből adódóan több légköri szennyeződést tartalmazhat.

Hogy kinek melyik lágyítási módszer válik be jobban, azt ki-ki döntse el maga. Szempont lehet, hogy mennyi lágyvízre van szükségünk, az, hogy ki mennyire szeret, illetve tud barkácsolni, és nem utolsó sorban a költségeket is érdemes szem előtt tartani.

Ritkább esetben, de előfordulhat, hogy a vizet keményítenünk kell. Sok esetben elég, ha az akvárium vizébe mészkő szikladarabokat helyezünk, dekorációt gyanánt. Ez pl. afrikai sügérek esetében használatos. Egyes írások szerint keményítésre alkalmas a magnézium-szulfát, ami gyógyszertárakban keserűsó néven kapható.

A kémhatás változtatása, a pH-érték növelése, illetve csökkentése

A pH-érték változtatására csak indokolt esetben lehet szükség. Normál körülmények között, díszakváriumban nem kell foglalkoznunk ezzel. Mint azt a lágyításnál is említettük, a kémhatás változtatásánál is hasonló esetekben, vagyis kimondottan lágy, savas vizet igénylő halak tartása vagy tenyésztése esetében alkalmazzuk a savanyítást.
Kemény vizet magas kalcium- és magnézium-hidrokarbonát tartalma miatt nehezebb savanyítani, ugyanis ezek gátolják a savas jelleg kialakulását. Ezt a jelenséget hívjuk kiegyenlítő, vagy más néven puffer-hatásnak.

Savanyítás

Savanyításra használhatunk sósavat, foszforsavat, kénsavat, tőzeget, esetleg égertobozt. A sósav Cl ionjai sok halfaj és növény számára károsak lehetnek. A foszforsav néhány fémmel oldhatatlan vegyületet képez, mely kicsapódik az akvárium falára, és esztétikailag rossz hatást kelt. Ezek a kicsapódott vegyületek a növények számára is fontos nyomelemeket tartalmaz, melyek így az akvárium vizében, kisebb mértékben találhatók meg, vagyis a növények fejlődése lelassul. A kénsav talán a legjobb a fent említettek közül, hiszen a szulfát tartalma miatt a halakat ívásra serkentheti. Használatakor azonban ügyelni kell arra, hogy ha oxigén hiányában, a vízben felhalmozódott szerves anyagok bomlani kezdenek, a szulfát átalakulhat mérgező szulfittá. A fent említett savakból először készítsünk híg törzsoldatot, majd ezt csepegtetve, folyamatos mérés közben állítsuk be a kívánt értéket. Egy már betelepített akváriumban ez a folyamat csak több napos tortúrával vihető végbe.

A tőzeggel és az égertobozzal csak igen lágy, 1-2 nk keménységű vizet tudunk savanyítani. Tőzeg esetében szintén törzsoldatot érdemes készíteni úgy, hogy pl. egy dunsztosüvegben több napon keresztül kiáztatunk egy adag tőzeget. Ugyanez az eljárás használható égertobozzal is, bár az általában az akvárium vizébe dobva is használhatjuk. A tőzeg és az égertoboz további előnye, hogy festik a vizet, amely sok faj számára igen előnyös, ívatáshoz sokszor nélkülözhetetlen.

Egyes vegyszerekkel történő lágyítás esetén szükség lehet a lágy víz lúgosítására is. A kémhatást lúgos irányba tolni pl. szódabikarbóna-oldattal tudjuk, melyet szintén lassan csepegtetve, folyamatos mérések kíséretében tegyünk.

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Lepkee*.*

 
Hány állatbarát járt itt
Indulás: 2007-07-12
 
Vekker
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Cikkek,viccek állatokról
 
Vizilóó ;D

 
A gorillák is szeretnek fogócskázni...

A gorillacsemeték, akárcsak az embergyerekek, szeretnek fogócskázni - derítették ki brit kutatók. A tudósok, akik a gorillák közötti játékos birkózás szokását kívánták tanulmányozni, öt európai állatkertben élő hat kolónia 21 egyedéről három év leforgása alatt készített videofelvételeket elemezték. "A kis gorillák ráütöttek valamelyik játszótársukra, majd futásnak eredtek, hogy pajtásuk utol ne érje őket, majd a szerepek felcserélődtek, az üldözőből üldözött lett. Mindez igen hasonlított a gyerekek fogócskázására" - magyarázta Marina Davila Ross, az angliai Portsmouth-i Egyetem etológusa.

A fogócskázás közben a gorillák mindvégig teli szájjal "röhögtek".

A kutatók azt is elemezték, hogy az állatok milyen erővel ütik meg egymást játék közben. Kiderült, hogy a keményebb ütések sokkal gyakoribbak voltak, mint a finomabb érintések, az utóbbiakat a gorillák többnyire figyelemre sem méltatták.

Ross úgy látta, hogy a játék viszonylag inkorrekt szabályok szerint zajlott, hiszen a kezdeményező, megütve társát, igyekezett eliszkolni a megtorlás elől. Az etológus szerint a gorillák - ahogy a gyerekek is - az ilyen játékok során tanulják meg, hogy miként kezeljék a valóságos konfliktusokat, hiszen az egyívásúak biztonságos társaságában, de akár a szülők figyelő szemei előtt próbálhatják ki, hogy mi számít elfogadhatónak.

A fogócskázás a kutatók meggyőződése szerint javítja a gorillák kommunikációs képességeit is. Mint rámutatnak, ez volt az első olyan kutatás, ahol majdnem természetes körülmények között elemezték, hogy miként reagálnak a majmok egyenlőtlen helyzetekre. Korábban hasonló vizsgálatokat csupán laboratóriumi körülmények között folytattak.

Ross szerint nem valószínű, hogy csupán a gorillák szeretnek fogócskázni. "Nem kizárt, hogy a csimpánzok vagy a gibbonok is ugyanígy játszanak" - vélekedett az etológus.

 
Állatok
 
!Hírek!

Öngyilkos akart lenni a delfin

Japánban az egyik bemutató alatt a Okinawa Churaumi Aquárium egyik delfine átugrott a medence plexi falán.

A fogságban tartott és különböző szórakoztató bemutatókra kényszerített állatok sokkal rosszabbul tűrik a fogságot, mint az állatkerti társaik. Elég csak arra gondolni, hogy milyen kényszerítő eszközöket kell azért alkalmazni, hogy egy állat, ez esetben a delfin megcsináljon egy mutatványt. A vízi állatok kapcsán az utóbbi időben történt bemutató baleseteknél felmerült az, mint kiváltó ok, hogy az állatok nehezen viselik a vegyszeres kezelést, amellyel a medencéket tisztítják.

 
Állatok gondozása és még más egyéb
 
Bannerom,ha tetszik vidd el!
 
 
Medúza

      

 

      Csalánozók ( =medúzák )

Testük 98%-a víz.Testükön tapogatók vannak melyeken csalán sejtek találhatók.Ezek bénító hatású méreganyagot termelnek.

 

 
Láma

 
Csigák

A csigáka  puhatestűek törzsének egyik és egyben legnagyobb fajszámú osztálya. Az ide tartozó fajok száma meghaladja a 110 ezret. Latin nevük alapján a szakirodalomban haslábúak néven is ismertek, ugyanis hasi oldaluk ellaposodott, lábszerű, erőteljes bőrizomtömlővel mely segítségével helyváltoztató mozgást végeznek

A táplálkozás 

A csigák emésztőrendszere háromszakaszos bélcsatorna. A szájnyílás a fej végén található, mely a szájüregben folytatódik. A szájüreg felső boltozatán állkapocs, alul pedig erőteljes reszelőnyelv (radula) található. A szájüreg rövid,izmos garatban folytatódik, majd a hosszabb nyelőcső és végül a tág gyomor következik.A nyálmirigyek agarat és a nyelőcső határán torkollnak a bélcsőbe. Középbéli mirigyük nagy, fejlett, a teljes középbelet körülöleli. Feladata az emésztőnedv-termelés és a tápanyag-raktározás („máj”). A középbéli mirigy szívja fel a táplálék finomszemcsés részét, a többi a rövid utóbél felé halad, majd a légzőnyílás közelében lévő végbélnyíláson át ürülnek a szükségtelen végtermékek.

 
A pirosszemű levelibéka rezgésekkel kommunikál...


A pirosszemű levelibéka (Agalychnis callidryas) alaposan megrázza a faágat, amelyen ül, hogy az így keltett rezgéssel üzenjen a lehetséges vetélytársaiknak, s megjelölje a territóriumukat - állítják ausztrál kutatók. A pirosszemű levelibéka Közép-Amerika trópusi őserdőiben honos. Fákon él, s ritkán ereszkedik le a földre. Különleges tulajdonsága, hogy nem ugrál, hanem végtagjai segítségével mászik az ágakon. A húsevő békák éjszakai életmódot folytatnak, lepkékre, tücskökre, bogarakra, legyekre, sőt néha kisebb békákra is vadásznak.

Nappal a leveleken lábaikat magukhoz szorítva pihennek. Kitűnően álcázzák élénk mintázatukat: vörös szemüket átlátszó szemhéj fedi, melynek mintázata a növények erezetét imitálja. A kistermetű, alig 7 centiméteres levelibéka hátoldali része zöld, hasa fehér, oldala kék vagy lila, függőleges fehér csíkokkal, lábujjai narancssárgák. Az oldalakon és a végtagokon lévő élénk színek a ragadozók elriasztására szolgálnak, amelyek mérgezőnek hiszik a békát.

Az korábban is ismert volt, hogy az állatok érzékenyen reagálnak a rezgésekre, ám mindmostanáig a kutatók nem tudták, hogy ezt egymás közti kommunikálásra is alkalmazhatják tudományos hírportálon.

Az Adelaide-i Állatkert, valamint a Flinders Egyetem zoológusai Greg Johnsonnal az élen a békák élénk színezetének szerepét vizsgálták a párválasztásban. Legnagyobb meglepetésükre azt fedezték fel, hogy a párzási rituálé része a faágrázás, különösen, ha a közelben egy vetélytárs is felbukkan.

A kutatások során a tudósok infravörös, azaz "éjjellátó" kamerákat használtak, hogy meglessék a sötétség leple alatt párzó kétéltűeket, de beszereztek aprócska szeizmográfokat, hogy megbizonyosodjanak arról, a rezgéseket valóban a békák keltették az alattuk lévő ág megrázásával, s nem a szél, vagy más természeti jelenség keltette effektusról van-e szó.

A csoport egymáshoz közeli ágakra helyezett két békát, s mint kiderült, a hímek addig rázták az alattuk levő ágat, míg a vetélytársak közül valamelyik fel nem adta. Ha ily módon nem sikerült dűlőre jutniuk, birokra keltek, míg valamelyikük nem győzött. A farázás volt az agresszió leggyakoribb kifejezésmódja, s a rezgések paraméterei a hímek méretétől függtek, valamint attól, hogy mennyire eszkalálódott a konfliktus.

Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a hímek a fán akár másfél méterre is eljutó rezgésekkel jelölték meg a párzásra a területüket. Egy másik kísérlet során robotbékával keltettek rezgéseket, amikor egy hímbéka volt a közelben. A hímek a robotokra ugyanúgy reagáltak, mint húsvér fajtársaikra.

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal